Ford confirma discutiile pentru vanzarea Volvo
Data publicarii: 26-03-2009 | InternationalConstructorul auto american Ford a confirmat miercuri seara ca poarta discutii cu "o serie de potentiali cumparatori" pentru vanzarea subsidiarei sale suedeze, Volvo, fara a oferi, insa, numele celor implicati, informeaza BBC News.
Ford vrea sa vanda subsidiara Volvo din cauza pierderilor acesteia, oficialii anuntand ca sunt multumiti atat de numarul cat si de "calitatea" potentialilor cumparatori.
In 2008, grupul american a afisat cele mai mari pierderi anuale, in ciuda vanzarii subsidiarelor Jaguar si Land Rover, in schimbul sumei de 2,3 miliarde dolari, grupului indian Tata Motors.
Potrivit unor rapoarte ale presei suedeze, o serie de companii din China sunt interesate de tranzactie, printre care si Chery Automobile, Dongfeng Motor Group si Chongqing Changan Automobile.
"Ford poarta discutii detaliate cu partie interesate despre viitorul companiei Volvo", a declarat un purtator de cuvant.
Volvo a afisat pierdei de 736 milioane dolari in ultimul trimestru din 208, in timp ce pierderile totale ale grupului Ford s-au ridicat la 14,6 miliarde dolari, in 2008.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private