Discutiile pe rectificare s-au lasat cu sange pe pereti si cu lacrimi
Data publicarii: 02-04-2009 | EconomieMediul, Turismul, Educatia si Apararea vor fi principalele ministere "lovite" in curand de rectificarea bugetara, la aceasta concluzie au ajuns miercuri seara ministrii cabinetului Boc, dupa aproximativ trei ore de dezbateri dure. "A fost o discutie cu sange pe pereti, cu lacrimi, de aproximativ trei ore, pe tema rectificarii bugetare, in care s-a taiat in carne vie din bugetul ministerelor", au afirmat surse oficiale, citate de Mediafax.
Bugetul pentru 2009 va fi rectificat in conditiile unui deficit bugetar de 4,6% din PIB, fata de 2% stabilit in programul initial si ale unei contractii a produsui intern brut de la 579 miliarde lei la 531 miliarde lei, conform estimarilor oficiale. Ajustarea bugetului se va face prin scaderea cheltuielilor primare cu 0,85% din PIB si majorarea veniturilor prognozate cu 0,25% din PIB.
Ministrii au discutat si despre posibilitatea reducerii cu 5% a cheltuielilor de personal fata de suma stabilita initial, la cererea lui Gheorghe Pogea, ministrul Finantelor, au mai spus sursele citate. Aceasta, dupa ce in primele doua luni, bugetul general consolidat a inregistrat un deficit de 3,3 miliarde lei, respectiv 0,63% din PIB, pe fondul unor venituri totale de 25,98 miliarde lei, in scadere cu 6,8%. In acelasi interval, cheltuielile au fost de 29,32 miliarde lei, in crestere cu 10,1%, potrivit executiei publicate de Ministerul Finantelor Publice. Pe partea de venituri se mai observa reduceri semnificative la incasarile din TVA, cu 7,6%, de la 7,21 miliarde lei la 6,66 miliarde lei, si din impozitul pe profit, de 13,4%, de la 2,29 miliarde lei la 1,99 miliarde lei.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Deloitte Romania a asistat ROCA Investments in preluarea pachetului de 20% din actiunile Grupului Adrem
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România