Patronii, interesati de istoria bancara a potentialilor angajati
Data publicarii: 15-04-2009 | HR/CarierePotrivit unui nou studiu efectuat de TrueCredit.com, tot mai multi angajatori decid daca angajeaza sau nu un potential candidat tinand cont nu doar de abilititatile profesionale ale acestuia, ci si de cat de curata este istoria sa bancara, scrie Wall Street Journal.
TrueCredit.com, subisidara a TransUnion, agentie de monitorizare a creditelor persoanelor fizice, a aratat ca 16% din angajatorii inclusi in studiu solicita un raport al creditelor potentialilor angajati, iar returnarea datoriilor la timp este considerata dovada de seriozitate si incredere.
15% dintre patronii si managerii de resurse umane chestionati au declarat ca aceste informatii joaca un rol insemnat in decizia finala, veste nu tocmai buna pentru cei aflati in cautarea unui loc de munca, cu atat mai mult cu cat o mare parte a acesora au, in acelasi timp, si credite bancare neachitate din cauza concedierii neasteptate.
Redactia BankNews.ro
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri