Persoanele in varsta reprezinta viitorul internetului
Data publicarii: 21-04-2009 | DiversePersoanele de varsta a treia reprezinta categoria cu cea mai impoortanta rata de progres in ceea ce priveste utilizarea internetului, acestia reprezentand viitorul mediului online, arata un studiu prezentat la Madrid, in cadrul congresului World Wide Web.
Potrivit studiului american Pew Internet American Life Project, 45% dintre americanii cu varste intre 70 si 75 de ani au utilizat internetul anul trecut, fata de doar 26% cu trei ani in urma. Specialistii estimeaza ca, la categoria de varsta 76 de ani, procentul utilizatorilor de internet a crescut de la 17% la 27%, intre 2005 si 2008. In Marea Britanie, populatia in varsta urmeaza aceeasi tendinta.
Studiul mai arata ca varstnicii folosesc internetul in aceleasi scopuri ca si restul utilizatorilor, respectiv pentru a comunica, pentru a se informa, pentru a face cumparaturi sau pentru a-si verifica contul bancar. Activitatea cea mai folosita de utilizatorii de peste 64 de ani este trimiterea de e-mail-uri. In privinta socializarii pe internet, prin intermediul retelelor de profil, persoanele in varsta sunt, in continuare, rezervate vizavi de aceasta activitate.
Potrivit expertilor, site-urile web ar putea deveni mai atractive pentru cei in varsta prin cresterea fontului caracterelor si prin accentuarea contrastelor.
Numarul utilizatorilor de internet a depasit, recent, un miliard de persoane, potrivit societatii de contabilizare a internetului comScore.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Deloitte Romania a asistat ROCA Investments in preluarea pachetului de 20% din actiunile Grupului Adrem
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România