Piraeus Bank vinde 4% din actiuni unui investitor privat
Data publicarii: 02-06-2009 | Finante-BanciPiraeus Bank, a patra institutie bancara greceasca dupa valoarea de piata, a vandut unui investitor privat 13.280.000 actiuni, echivalentul a 3,95% din pachetul total de actiuni al companiei, scrie Reuters.
Pretul de vanzare a fost de 7,70 euro, ceea ce reprezinta suma minima pe care UBS, compania care a intermediat tranzactia, o stabilise pentru titlurile Piraeus. Valoarea maxima vizata fusese stabilita la 8,20 euro/actiune.
Prin vanzarea pachetului de actiuni, banca greceasca si-a sporit lichiditatile cu 102 milioane euro, banii fiind folositi pentru intarirea pozitiei institutiei nevoita sa faca fata unui mediu financiar extrem de dificil, dupa cum a declarat pentru Reuters o sursa apropiata afacerii.
La inceputul anului, Piraeus a aderat la planul de ajutor de 28 de miliarde de dolari lansat de guvernul grec pentru cresterea lichidiatilor in randul bancilor locale, in conditiile incetinirii creditarii in Grecia si in sud-estul Europei.
Redactia BankNews.ro
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private