Analistii imobiliari: apartamentele vechi sunt inca prea scumpe
Data publicarii: 04-06-2009 | ImobiliareChiar daca preturile apartamentelor vechi din Bucuresti au scazut in ultimele sase luni cu aproape 50%, ajungand in prezent la un nivel mediu de 40.000 de euro pentru o garsoniera situata in cartierul Militari, consultantii straini spun ca preturile sunt inca prea mari. Acum un an, pretul era de aproape 70.000 de euro. "O garsoniera in Militari nu poate costa mai mult de 25.000 - 30.000 de euro. Pentru ca lumea sa-si permita un apartament cu doua camere, pretul ar trebui sa fie undeva la 40.000 - 50.000 de euro. Majoritatea preturilor vor ramane asa sau vor mai scadea. Acum, investitorii si proprietarii si-au dat seama ca in anii trecuti pierdusera contactul cu realitatea cand cereau preturi foarte mari. Lumea inca asteapta sa scada preturile si nu sunt semne ca va fi mai bine", a declarat Ilias Papageorgiadis, directorul companiei de servicii imobiliare More.
Astfel, ca aceasta garsoniera sa ajunga la pretul specificat de consultantul grec, ar trebui sa mai scada cu inca cel putin 25%. In urma cu doua saptamani, Adrian Crivii, directorul general al companiei de evaluare Darian, declarase pentru Gandul ca preturile apartamentelor vechi din locatii bune vor mai scadea cu 5-10% si cu inca 15-20% cele situate la marginea Bucurestiului.
Integral in Gandul
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private