Studiu: oamenii nu invata din greseli, ci din succese
Data publicarii: 06-08-2009 | LifestyleGreselile sunt considerate o buna oportunitate de invatare. De curand, insa, un grup de cercetatori de la univeritatea americana MIT (Massachusetts Institute for Tehnology), a concluzionat ca acesta este doar unul dintre nenumaratele mituri ale umanitatii.
Mai degraba, sustin ei, oamenii invata din succese, fapt demonstrat in cadrul unei experiment pe maimute. Profesorul Earl K. Miller, de la Institutul Picower pentru Invatare si Memorie a studiat modul in care celulele isi modifica raspunsul in timp real, in urma informatiilor primite din mediu.
Ei au aratat maimutelor imagini alternative pe doua ecrane, sarcina animalelor fiind sa intoarca capul spre stanga sau spre dreapta, in functie de imagine. Animalele primeau recompense numai atunci cand realizau, prin incercari repetate si erori, care imagini sunt asociate cu miscarea spre stanga si care cu miscarea spre dreapta.
Astfel, s-a constatat ca activitatea neuronala imediat dupa un succes era mai intensa decat dupa un esec. Dupa un raspuns corect, neuronii procesau rapid si eficient iar capacitatea animalelor de a face fata unor sarcini era mai mare. Dupa eroare insa, nu se inregistra nicio imbunatatire.
Redactia BankNews.ro
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private