Boc: Masura neimpozitarii profitului reinvestit va fi introdusa de la 1 octombrie
Data publicarii: 10-08-2009 | ActualitateMasura neimpozitarii profitului reinvestit va fi introdusa incepand cu 1 octombrie, impozitul forfetar va fi restrans la anumite activitati incepand cu 1 ianuarie 2010, iar cota unica si valoarea actuala a TVA vor fi mentinute, a declarat luni premierul Emil Boc, la finalul sedintei coalitiei.
Premierul a declarat ca i-a mandatat pe ministrii care fac parte din echipa de negociere cu FMI si CE pentru ca, in partea finala a discutiilor care vor avea loc luni cu reprezentantii celor doua institutii, sa ia cateva decizii care sa tina cont de sustinerea economiei.
"De aceea se mentine in continuare cota unica de impozitare de 16%, se mentine acelasi nivel al TVA, de la 1 octombrie vom impune masura neimpozitarii profitului reinvestit - si acest lucru a fost cerut expres pentru a putea fi inclus in discutiile pe care le avem atat cu FMI, cat si cu CE - si, ca decizie politica, de la 1 ianuarie 2010 impozitul forfetar va fi restrans la anumite domenii sau activitati specifice, care vor fi decise de catre specialistii din Ministerul Finantelor si de cei care se ocupa cu combaterea evaziunii fiscale", a spus Boc.
Premierul a precizat ca aceste masuri vor fi coroborate cu alocarea de resurse pentru infrastructura de transport, educatie, sanatate, mediu si pentru reabilitarea termica a blocurilor, continuarea procesului de rambursare a TVA si cu finantarea proiectelor europene - in special pentru sprijinirea administratiilor locale.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri