600.000 de romani, restantieri la banci
Data publicarii: 13-08-2009 | Finante-BanciAproape 600.000 de romani sunt restantieri la banci. Dupa ce ani de zile romanii au suferit de febra cumparaturilor pe datorie, statistica inregistreaza acum o performanta nedorita. Doar Kazahstanul are mai multi datornici la banci decat Romania.
18% din suma totala a creditelor acordate in Romania reprezinta imprumuturi cu probleme. Cu alte cuvinte, dintr-un volum total de 200 de miliarde de lei, aproximativ 14 miliarde sunt credite aproape imposibil de recuperat. Explozia creditelor cu probleme nu e o intamplare. Tara noastra a avut cele mai importante ritmuri de crestere a acestora in ultimii ani. In timp ce valoarea creditelor crestea in limita a 25% in tari precum Bulgaria sau Cehia, la noi urca pana la 100%. Criza financiara a mai temperat lucrurile. Nu pentru mult timp insa. Reprezentantii Fondului Monetar spun ca, in urmatoarele sase luni, creditarea isi va reveni.
Explozia creditelor cu probleme nu pare deloc intamplatoare in Romania, in conditiile in care tara noastra a avut cele mai importante ritmuri de crestere ale creditului in ultimii cativa ani.
La explozia restantelor a constribuit si deprecierea leului in conditiile in care ponderea creditului in valuta a fost intotdeauna mai mare decat a celor in lei.
Pe de alta parte, seful delegatiei FMI in Romania, Jeffrey Franks afirma ca in urmatoarele sase luni, creditarea isi va reveni. El a amintit ca Banca Nationala a Romaniei a inceput deja sa relaxeze politica monetara, prin reducerea dobanzii cheie, care in prezent este de 8,5%.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri