Dr. Google, consultat de unul din sapte pacienti
Data publicarii: 14-08-2009 | LifestyleTot mai multi oameni apeleaza la informatiile disponibile pe Internet inainte de a-si face o programare la medic, un raport recent al Future Foundation indicand ca unul din sapte pacienti recurge la aceasta practica.
In urmatorii zece ani trendul s-ar putea intensifica sensibil, realizatorii cercetarii indicand o dublare a numarului celor care isi vor cauta diagnosticul in uriasa baza de date online.
In paralel, industria medicala ar putea deveni din ce in ce mai prezenta in spatiul virtual, adaptandu-se noilor comportamente ale pacientilor, avantajati de caracteristicile practice ale diagnosticarii direct din fata calculatorului.
Tendinta, spun expertii, prezinta atat avantaje, cat si dezavantaje. Pe de o parte va fi benefica pentru sistemele nationale de sanatate care risca sa se confrunte in viitor cu un blocaj din cauza imbatranirii accelerate a populatiei si, in consecinta, a cresterii numarului de pacienti in spitale si centrele de diagnostic.
Pe de alta parte, principalul risc este cel al diagnosticului gresit dat de pierderea unor detalii importante in absenta consultarii directe a pacientului.
Redactia BankNews.ro
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private