Analist bancar: alte 150-200 de banci americane s-ar putea prabusi
Data publicarii: 25-08-2009 | InternationalUn important analist bancar american este de parere ca alte 150-200 de banci din Statele Unite vor da faliment din cauza actualei crize financiare, pe langa cele 81 desfiintate pana acum in 2009, iar platile pentru mentinerea lichiditatilor Federal Deposit Insurance Corp (FDIC), institutia care asigura depozitele bancare, ar putea ajunge la un sfert din veniturile inainte de taxare, scrie Reuters.
"Cea mai mare dificultate in acest moment este gasirea de fonduri pentru cumpararea bancilor falimentare, in alt mod decat prin tiparirea de bani sau alte surse cu potential negativ in viitor", spune Richard Bove, analist la Rochdale Securities.
Cele mai mari trei falimente din acest an - BankUnited Financial Corp (mai), Colonial BancGroup Inc si Guaranty Financial Group Inc (august) - au costat FDIC aproape 10,7 miliarde de dolari. La sfarsitul lunii martie, fondul cumula 13 miliarde de dolari.
Analistii se asteapta ca, pe 26 august, FDIC sa aprobe masuri mai relaxate in aceasta privinta, care vor permite fondurilor sa investeasca in banci falimentare. Criticii au afirmat ca regulile din acest moment sunt prea dure si descurajeaza firmele care vor sa faca investitii.
Redactia BankNews.ro
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri