Cum s-au miscat in 2008 cele 15 firme din Big 4
Data publicarii: 31-08-2009 | AfaceriDa, se numesc Big 4 pentru ca sunt doar patru. Dar gigantii consultantei la nivel global - PricewaterhouseCoopers, KPMG, Deloitte si Ernst & Young - opereaza, fiecare, prin mai multe firme pe piata romaneasca, in total 15, corespunzatoare principalelor linii de business.
Cel mai mare profit obtinut in 2008 pe piata locala de o firma din Big Four a fost inregistrat de PricewaterhouseCoopers Management Consultants SRL, cu circa 4 mil. euro, dupa ce, cu un an in urma, suprematia era detinuta de Ernst&Young SRL. Aceasta din urma figureaza insa cu cifra de afaceri cea mai mare, pe site-ul Ministerului Finantelor - 32 mil. euro pe anul trecut, devansand KPMG Romania SRL - 31,3 mil. euro. "Productivitatea" cea mai mare apartine firmei Ernst&Young Assurance Services, care a inregistrat venituri de 7,8 mil. euro in 2008 cu doar doi angajati, ceea ce inseamna ca fiecare a adus afaceri in firma de aproape 4 mil. euro.
Evolutia cea mai spectaculoasa de la un an la altul apartine firmelor de taxe ale Deloitte si KPMG, care si-au marit de 8-10 ori cifrele de afaceri. KPMG Financial Advisory Services si-a crescut de 4 ori cifra de afaceri, de la 1,3 mil. euro in 2007 la 5,2 mil. euro anul trecut. Si PwC Management Consultants a avut un avans semnificativ in 2008, cand a crescut cu 250%, pana la afaceri de 11,6 mil. euro.
Rezultatele financiare publicate pe site-ul Ministerului Finantelor nu pot fi consolidate la nivelul fiecarui grup de firme, deoarece companiile respective pot desfasura si afaceri intra-grup, ceea ce denatureaza imaginea de ansamblu. Chiar daca este dificil sa faci o ierarhie clara pe piata locala, un lucru este cert - PwC isi pastreaza si la nivelul anului trecut prima pozitie detinuta in randul Big 4 de mai multi ani.
Deloitte a fost singura firma din Big 4 care a precizat in clar cifra de afaceri si profitul la nivel de grup pe 2008. Reticenta celorlalte firme de a comenta rezultatele financiare din 2008 este argumentata prin faptul ca anii fiscali cu care opereaza la nivel de grup nu coincid cu anii calendaristici din Codul Fiscal romanesc. Cifra de afaceri Deloitte Romania pe anul calendaristic 2008 a fost de 34,5 mil. euro, fata de 27,5 in anul anterior. Profitul net a fost de 1,1 mil. euro in 2008. Deloitte, plus de 1,1% in primele sase luni din 2009. Dupa un avans al cifrei de afaceri de 25% anul trecut, Deloitte si-a incetinit semnificativ ritmul de crestere dupa primele sase luni din 2009, pe fondul crizei economice, pastrandu-se insa in zona de plus, cu 1,1% mai mult decat in S1 din 2008.
Integral in Business Standard
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an