Gross: Asia si Australia vor lua locul SUA in economia globala
Data publicarii: 03-09-2009 | InternationalBill Gross, fondatorul Pimco, unul dintre cele mai mari fonduri de investitii la nivel global, este de parere ca rolul de lider al Statelor Unite ale Americii in economia mondiala este terminat, locul lor urmand sa fie luat de economiile asiatice si Australia, scrie Bloomberg.
"Este timpul sa recunoastem ca realitatile s-au schimbat si ca vor continua sa se schimbe substantial in urmatorii 10-20 de ani. America nu va mai fi aspiratorul mondial de bunuri, deja rata de economisire a populatiei ajungand la un record de 10%", spune Gross.
El precizeaza ca noua mentalitate americana este mult mai sanatoasa decat cea de pana acum, a consumului excesiv, ale carei urmari s-au repercutat nu numai in sistemul bancar, dar si in cel de sanatate, prin cresterea facturilor pentru tratarea diabeticilor sau obezilor.
Gross defineste perioada pe care o va traversa economia mondiala in urmatorii ani prin sintagma "New Normal", ale carei principale caracteristici sunt cresterea economica lenta, rol important al guvernului in piata de capital prin reglementarea si controlul economic, tendinta de economisire pronuntata a populatiei.
Dolarul isi va pierde din valoare in noul context, iar marile castigatoare vor fi economiile asiatice si cele corelate cu ele, precum Australia si Brazilia, adauga Gross.
George Trifu
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an