Firma spaniola de avocatura Garrigues isi infiinteaza Departament de Restructurare si Insolventa
Data publicarii: 18-09-2009 | AfaceriFirma spaniola de avocatura Garrigues, prezenta si pe piata din Romania, infiinteaza un Departament de Restructurare si Insolventa, ca urmare a cresterii situatiilor de insolventa in climatul economic actual, a anuntat vineri compania.
Departamentul de Restructurare si Insolventa va fi condus de Antonio Fernandez.
"Importanta economica crescanda a tranzactiilor de refinantare a afacerilor si a situatiilor de insolventa in climatul actual a determinat Garrigues ca creeze un Departament de Restructurare si Insolventa, care ofera consultanta juridica integrala cu privire la acest tip de tranzactii", a comunicat compania.
Garrigues a anuntat si numirea de noi parteneri responsabili de Departamentele Corporativ/Comercial, Impozite, Litigii si Legislatie Maritima. Javier Ybanez si Ernesto Jimenez isi vor prelua sarcinile ca Sefi ale Departamentelor Corporativ/Comercial si, respectiv, Legislatia Impozitarii din cadrul Garrigues, ocupand pozitiile eliberate de Fernando Vives si Ricardo Gomez-Barreda, care au devenit Parteneri Manageri ai companiei la 1 septembrie.
Departamentul Litigii va fi condus de Carlos de los Santos, in urma pensionarii lui Miguel Moscardo. Ultima numire este Manuel Torres, care va fi la conducerea Departamentului de Legislatie Maritima, urmandu-l pe Manuel Gonzalez, care, de asemenea, a iesit la pensie. Pe langa aceste numiri, Antonio Fernandez a primit titlul de partener responsabil cu recent creatul Departament de Restructurare si Insolventa.
Garrigues a intrat in iulie 2008 si pe piata romaneasca, printr-o fuziune cu firma locala Mares&Asociatii. In momentul de fata biroul Garrigues din Romania are 15 avocati, cei trei parteneri sunt Mihai Mares, care este si coordonatoul biroului, Jaime Fuster, managing partner Europa Centarla si de Est si Jacobo Sartorius.
In 2008, biroul de avocatura a elaborat documentele financiare corespunzatoare imprumutului de 112 milioane de dolari acordat de Daewoo Shipbulding & Marine Engineering CO. Ltd filialei din Romania a Daewoo Mangalia Heavy Industries SA in scopul investitiilor si al capitalului de lucru.
De asemenea, a oferit consiliere juridica pentru Silva Matos in scopul dezvoltarii mai multor ferme eoliene pe teritoriu romanesc, Suez Tractebel in vederea implementarii Programelor de Dezvoltare Corporatista pentru CET Iasi, in cadrul unui proiect BERD, FCC pentru proiecte de infrastructura dezvoltate in Romania si pentru Dytras SA cu privire la parteneriate public-privat de tip contractual atat pentru finalizarea cat si pentru derularea contractelor FIDIC in vederea reabilitarii si modernizarii mai multor statii de tratare a apei.
Principalele domenii in care activeaza sunt corporate/fuziuni & achizitii, banking & finance, private equity, project finance, piata muncii si a fortei de munca, litigii/arbitraj.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri