Suma astronomica solicitata drept despagubiri de un client al Bancii Americii
Data publicarii: 28-09-2009 | DiverseUn new-yorkez este nemultumit de felul in care Banca Americii isi trateaza clientii. Potrivit Reuters, Dalton Chiscolm a decis sa dea in judecata cea mai mare banca din SUA si pe toti membrii din conducerea acesteia, solicitand despagubiri de 1.784 de miliarde de trilioane de dolari. Documentele depuse la un tribunal local arata ca barbatul a mai cerut si o suma aditionala de 200.164.000 de dolari.
Rugat sa-si spuna parerea despre actiunea juridica a lui Chiscolm, judecatorul care se ocupa de caz, Denny Chin, a declarat: 'Greu de inteles. Pare sa se planga de faptul ca a sunat de mai multe ori la o sucursala din New York si ca a primit informatii inconsistente din partea unei femei de origine spaniola. El mai sustine ca mai multe cecuri i-au fost respinse din cauza unor erori ale bancii'.
Suma ceruta de Chiscolm este mai mare decat un sextilion de dolari sau decat un 1 urmat de 21 de zerouri. Ea e echivalentul a numarului 1 urmat de alte 22 de cifre.
Suma este de asemenea mai mare decat PIB-ul inregistrat pe plan global in 2008 (60 de trilioane de dolari), dupa cum a estimat Banca Mondiala.
Judecatorul i-a cerut americanului ca pana la data de 23 octombrie sa ofere explicatii amanuntite despre solicitarea sa, in caz contrar aceasta urmand a fi anulata.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private