Milioane de computere aparate de programe antivirus false
Data publicarii: 20-10-2009 | IT&CZeci de milioane de computere sunt "protejate" de antivirusi falsi, pe care proprietarii au platit sume echivalente cu pretul produselor originale, se arata intr-un raport recent al firmei de securitate informatica Symantec.
Scrierea de falsi antivirusi, care reproduc fidel produsele unor firme cu traditie pe aceasta piata, este o alta forma prin care hackerii ajung sa controleze computerele utilizatorilor de internet si sa le fure informatii valoroase.
Symantec avertizeaza asupra existentei a nenumarate site-uri care ofera soft-uri impotriva virusilor, gratuit sau contra cost, dar in spatele carora se ascund grupuri de criminalitate informatica.
Compania a identificat 250 de astfel de softuri cu nume menite sa le confere legitimitate, precum Antivirus 2010 sau SpywareGuard 2008, 43 de milioane fiind deja downloadate de utilizatori.
George Trifu
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri