Creditele neperformante ar putea costa Romania 9% din PIB
Data publicarii: 29-10-2009 | EconomiePierderile cauzate in Romania de creditele neperformante ar putea ajunge la 43 miliarde lei, respectiv 9% din Produsul Intern Brut (PIB), potrivit datelor prezentate intr-un raport al Bancii Mondiale (BM).
"Rezultatele (studiului) sugereaza ca pierderile cauzate de creditele neperformante in cele zece state foste comuniste membre UE ar putea fi substantiale, insa gestionabile, variind de la 9% din PIB in Romania la 21% din PIB in Estonia, cu o medie de 13% la nivel regional", se arata in raport.
Scenariul presupune pentru Romania un nivel de 194 miliarde lei, respectiv 38% din PIB, al creditului angajat de catre sectorul privat.
Totodata, scenariul poate deveni mai optimist in functie de ritmul de revenire a pietelor, iar potentialele pierderi cauzate in tarile UE 10 de actuala criza sunt mai reduse fata de nivelurile inregistrate in cazul evenimentelor similare din trecut in alte parti ale lumii.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri