Porsche a prezentat noul model Boxster Spyder
Data publicarii: 06-11-2009 | AutoPorsche AG a dat primele detalii despre noul model din clasa mediu-sport Boxster Spyder, a carui lansare oficiala va avea loc in decembrie in cadrul Salonului Auto de la Los Angeles, ultimul eveniment auto de amploare al anului.
Boxster Spyder cantareste doar 1.275 kg, fiind cel mai usor dintre modelele existente in momentul de fata in productie. Masina este propulsata de un motor de 3,4 litri in sase cilindri cu tehnologie Direct Fuel Injection.
Puterea dezvoltata este de 320 CP, cu 10 CP mai mult decat Boxster S. De la 0 la 100 km ajunge in 4,8 secunde, iar viteza maxima este de 267 km/h, insa cei care vor sa duca masina pana la acest punct sunt preveniti sa decapoteze acoperisul mai intai.
Consumul de 9,3 l/100km reprezinta o adevarata performanta data fiind puterea dezvoltata. Aparitia pe piata va avea loc in februarie 2010 la un pret de baza de 63.000 euro.
George Trifu
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an