CFA decerneaza titlurile Chartered Financial Analyst pe 18 noiembrie
Data publicarii: Astazi, 16-11-2009 | ActualitateCFA Romania, asociatia profesionala a analistilor financiari, va organiza pe 18 noiembrie ceremonia de decernare a titlurilor Chartered Financial Analyst, ocazie cu care va avea loc si dezbaterea "Criza economica si financiara: un test de coeziune al UE".
In cadrul acestei dezbateri, CFA Romania va incerca sa afle cat de integrata este Romania in Uniunea Europeana si cine este raspunzator de performanta sa in perioada de criza, precum si daca Romania are resursele umane necesare pentru a iesi din criza prin forte proprii.
Dezbaterea acestor subiecte va fi sustinuta de Nicolae Alexandru Chidesciuc CFA PhD - economist-sef ING Bank, Mihaela Damian - managing partner Stanton Chase si de Attila Koksal - PCR pentru EMEA Est CFA Institute. De asemenea, Dragos Cabat CFA MBA si Adrian Mitroi CFA MBA PhD, membri in consiliului director al CFA Romania, vor aduce argumente pro si contra. Moderatorul evenimentului este Adrian Codirlasu, CFA, PhD si presedinte al Asociatiei CFA Romania.
La ceremonie sunt invitate personalitati din domeniul bancar, piata de capital, piata asigurarilor si a pensiilor private, piata de leasing financiar, companiile de recrutare, mass media si membrii asociatiei CFA Romania.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an