Care sunt laptopurile cu cele mau multe/cele mai putine probleme tehnice
Data publicarii: 19-11-2009 | IT&CUn nou studiu realizat de SquareTrade arata ca marii producatori de notebook-uri si laptop-uri au serioase probleme in ce priveste rezistenta produselor lor. In schimb, companiile care nu se pot mandri cu un volum mare de laptop-uri vandute, par sa aiba mult mai putine probleme tehnice.
SquareTrade este una dintre cele mai mari firme specializate in furnizarea de garantii pentru produsele electronice. Studiul lor a avut la baza numarul de defecte tehnice declarat la doi sau la trei ani de catre posesorii de laptopuri, raportat la productia totala a fiecarui producator in parte.
Conform cercetarii, HP, principalul jucator pe piata computerelor mobile, a inregistrat numarul cel mai mare de defectiuni. Astfel, dupa doi ani de folosire, 16% dintre posesorii de laptop-uri HP au trebuit sa le trimita in service ca urmare a unei defectiuni. La trei ani, procentul creste sensibil, 25,6% dintre laptop-urile HP defectandu-se.
Cele mai rezistente calculatoare par sa fie cele produse de Asus (9% au raportat probleme dupa doi ani si 15,6% dupa trei ani), Toshiba (9% dupa doi ani si 15,7% dupa trei ani), si Sony (10% dupa doi ani si 16,8% dupa trei ani).



Redactia BankNews.ro
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an