Romanul castiga 150.000 de euro intr-o viata
Data publicarii: 19-11-2009 | Finante-BanciDesi par mai atragatoare decat anul trecut, preturile actuale ale locuintelor sunt in continuare imense prin comparatie cu posibilitatile financiare ale populatiei. Mai precis, un roman cu venituri medii ar castiga intr-o viata de munca 150.000 de euro, din care poate economisi doar 12%, deci si-ar permite o casa de maximum 18.000 de euro.
O poza facuta, la acesta data, posibilitatilor financiare ale populatiei arata ca romanii cu venituri medii nici n-ar trebui sa viseze la o locuinta. Preturile caselor sunt atat de mari incat angajatul cu venitul mediu pe economie n-ar reusi sa le achite nici pe jumatate, dupa 40 de ani de munca. La un castig salarial mediu net pe economie de 1.359 de lei (calculat pe septembrie de INS) si un curs de 4,3 lei pentru un euro, un roman ar castiga in 40 de ani de munca circa 150.000 de euro.
Cu banii, ar putea cumpara la ora aceasta un apartament in piata Alba Iulia din Bucuresti.
Posibilitatea de a lua un asemenea apartament este valabila insa daca angajatul nu ar consuma nimic din castigul lunar. Or, potrivit Institutului National de Statistica (INS), rata de economisire in Romania este de doar 12% din venit. Deci, in mod normal, banii pe care un roman cu venituri medii i-ar putea strange intr-o viata sunt cam 18.000 de euro.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri