Volvo va fi preluata de constructorul chinez Geely Holding
Data publicarii: 23-12-2009 | AutoConstructorul american de automobile Ford Motor a cedat filiala sa suedeza Volvo catre constructorul chinez Geely Holding, a anuntat miercuri televiziunea suedeza, care citeaza un lider sindical, informeaza AFP.
Un purtator de cuvant al Volvo a subliniat, totusi, ca operatiunea de preluare nu a fost inca finalizata. "Nu se poate considera ca tranzactia s-a facut, dar este vorba de un important pas inainte", a declarat purtatorul de cuvant al Volvo, Olle Axelsson, citat de agentia TT. El a refuzat sa dea mai multe detalii despre aceasta noua etapa a procesului de preluare, dar a spus ca va fi publicat un comunicat de presa.
Un lider sindical anuntase anterior la postul suedez de televiziune SVT ca Ford a cedat filiala sa suedeza Volvo catre constructorul chinez Geely Holding.
Ford Motor Co., al doilea constructor de automobile din Statele Unite, declarase in octombrie ca Geely Holding ar fi cel mai bun cumparator pentru Volvo Cars. Constructorul privat chinez ar fi propus achizitionarea filialei suedeze a Ford pentru suma de doua miliarde de dolari.
Ford a preluat in totalitate Volvo Cars in 1999 pentru suma de 6,4 miliarde de dolari. Constructorul american a anuntat in decembrie 2008 ca scoate Volvo la vanzare.
China a devenit la inceputul anului 2009 cea mai mare piata de desfacere din lume pentru industria auto, dupa ce vanzarile in domeniu s-au prabusit in Statele Unite.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- EY Romania: 58% dintre investitori preconizează că atractivitatea României se va ameliora în următorii trei ani
- Studiu Deloitte: 2/3 dintre angajatorii din Romania considera foarte important echilibrul dintre agilitatea necesara dezvoltarii afacerii si stabilitatea de care au nevoie angajatii
- Studiu Deloitte: cantitatea de materii reciclate intrate in economiile lumii creste usor, dar indicele global de circularitate scade, pe fondul consumului galopant de resurse si materii prime virgine
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei