Mai mult de jumatate din banci au obtinut profit in 2009
Data publicarii: 05-02-2010 | Finante-BanciPutin mai mult de jumatate din cele 42 de institutii de credit au inchis anul trecut fara pierderi, profitul realizat de acestea depasind de trei ori nivelul castigului rezultat la nivelul sistemului bancar, a declarat pentru Mediafax directorul Directiei Supraveghere din BNR, Nicolae Cinteza.
"Din 42 de banci, doar 22 au inregistrat profit, iar 20 au inchis anul cu pierderi. Bancile fara pierderi au raportat un profit de trei ori mai mare decat castigul rezultat la nivelul sistemului bancar", a spus Cinteza.
Sistemul bancar a obtinut in 2009 un profit de 772,3 milioane de lei, de 5,7 ori mai putin decat valoare record de 4,4 miliarde de lei din 2008, in contextul in care valoarea provizioanelor constituite aproape s-a dublat.
In aceste conditii, bancile profitabile in 2009 au cumulat un castig net de peste 2 miliarde de lei, iar pierderile din sistem s-au cifrat la mai mult de un miliard de lei.
Numai in luna decembrie, bancile au inregistrat pe total pierderi de 69,23 milioane de lei, in contextul majorarii provizioanelor cu aproape 500 milioane de lei, la 14,96 miliarde lei.
In 2009, profitul pe salariat a scazut la 11.374 lei/salariat, fata de 61.440 lei/salariat in decembrie 2008, in timp ce raportul active/salariat a urcat de la 4,4 milioane lei la 4,86 milioane lei.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private