Vom avea nevoie de permis sa folosim Internetul
Data publicarii: 08-02-2010 | IT&CLumea are nevoie de un tratat prin care sa poata preveni transformarea atacurilor informatice in arme indrepate impotriva unei intregi natiuni, este de parere Hamadoun Toure, secretarul general al International Telecomunications Union (ITU), una dintre cele mai vechi organizatii din cadrul Natiunilor Unite.
Prezent la Forumul Economic Mondial de la Davos, Toure considera ca avem nevoie de un tratat care sa ne apere de un eventual "razboi pe internet". Conflictul declansat in China intre Guvernul de la Beijing si compania Google a fost prezent pe lista de discutii a Forumului, iar reprezentantii ITU au precizat ca riscul pentru astfel de atacuri creste anual.
"Un cyber-razboi poate avea efecte mai devastatoare decat un tsunami", a declarat Toure. In opinia sa, "fiecare tara depinde acum, la un nivel critic, de tehnologia informatica in domenii precum comertul, finantele publice, sanatatea, serviciile de urgenta si distributia de hrana".
Printre participanti s-a numarat si Craig Mundie, director de cercetare al Microsoft. Acesta a sustinut ideea introducerii unui "carnet de conducere" pentru utilizatorii de interent. "Daca vrei sa conduci o masina, trebuie sa ai un permis, o dovada ca masina este sigura si o asigurare. Pentru un internet mai sigur ar trebui adoptat acelasi principiu", este de parere Mundie.
Redactia BankNews.ro
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private