40% din microfirme dau oameni afara
Data publicarii: 08-02-2010 | ActualitateMai mult de o treime din microintreprinderile care plateau, pana anul trecut, un impozit de 3% pe venit se pregatesc sa dea afara oameni, din cauza costurilor mai mari pe care le vor suporta odata cu impozitul de 16% pe profit.
Asta rezulta dintr-un sondaj realizat, la solicitarea EVZ, de IMM Romania, portalul de solutii pentru IMM-uri al Consiliului National al Intreprinderilor Private Mici si Mijlocii din Romania (CNIPMMR).
La chestionar au raspuns peste 430 de mici intreprinzatori, in perioada 1-5 februarie 2010. Potrivit rezultatelor sondajului, 45,83% dintre respondenti optasera, pana anul trecut, sa plateasca impozitul pe venit, iar restul de 54,17% achitau cota unica de 16% pe profit.
O treime vrea sa inchida firma
EVZ desfasoara o campanie prin care isi propune sa-i ajute pe micii intreprinzatori care sunt nevoiti sa aleaga cum isi vor desfasura activitatea de acum incolo. Astfel, ei pot continua ca platitori ai cotei unice sau isi pot transfera afacerea pe PFA.
Mai au varianta mutarii sediului intr-un offshore sau, in ultima instanta, chiar sa puna lacatul pe usa.
Dintre cei care nu mai au optiunea de a plati impozitul pe venit, aproape 30% spun ca isi vor inchide firma.
Circa 17% au decis ca vor deveni persoane fizice autorizate (PFA).
Restul, peste 50% dintre respondenti, sunt hotarati sa continue sa activeze ca SRL si sa plateasca un impozit de 16% pe profit.
Odata cu impozitul pe venit, dispar locuri de munca
Potrivit sondajului realizat de Portalul IMM Romania, la solicitarea EVZ, aproape 40% din firmele mici vor da oameni afara din cauza renuntarii, de la inceputul acestui an, la sistemul de taxare de 3% pe venitul microintreprinderilor.
Astfel, un prim efect va fi cresterea somajului. 56,25% nu iau in calcul sa faca reduceri de personal, iar putin peste 4% dintre respondenti nu au decis pana acum ce vor face.
Dintre patronii care vor da oameni afara, 52,63% spun ca vor concedia una sau doua persoane, aproape 37% - intre trei si patru angajati, iar peste 10% vor da afara un numar cuprins intre cinci si noua salariati.
Integral in Evenimentul Zilei
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri