Solutie de avarie: rata mai mica la banca, pe termen lung
Data publicarii: 12-02-2010 | Finante-BanciBrokerii de credite spun ca familiile cu datorii mari la banca pot apela la un nou imprumut pe o perioada mai indelungata si cu costuri lunare diminuate cu pana la 50%. Persoanele care nu mai pot face fata cheltuielilor cu rambursarea creditelor pot apela la o solutie de avarie - refinantarea. Desi, pe termen lung, aceasta optiune este dezavantajoasa, in aceste vremuri de criza este una fezabila, spun brokerii de credit.
Spre exemplu, familia Golea, din Bucuresti, a inceput sa aiba dificultati la rambursarea celor trei credite in derulare plus a unui card de credit. Amandoi au impreuna venituri de 3.900 lei, iar ratele ajungeau la 586 de euro (peste 2.400 lei). Solutia a venit de la brokerul de credite Kiwi Finance, care le-a propus acoperirea tuturor creditelor cu un imprumut mai mare, noteaza Evenimentul Zilei.
De la 586 euro la 363 euro
Astfel, familia Golea a ajuns sa contracteze un credit garantat de 40.000 de euro pe 28 de ani, cu o rata lunara de 363 de euro (1.490 lei). Desi perioada de indatorare este mai mare, rata este cu aproape 40% mai mica, familia ramanand si cu aproape 14.300 de euro in cont. Soldul total al imprumuturilor initiale era de 25.700 de euro.
"Principalele avantaje sunt o singura rata mai mica cu pana la 50%, relaxarea datoriilor lunare si scaderea gradului de indatorare ca procent din venitul familiei. O rata mai mica este data de doi parametri esentiali in ecuatia costurilor unui credit: dobanzi mai mici si perioada mai mare de creditare", a declarat Anca Bidian, CEO Kiwi Finance.
Integral in Evenimentul Zilei
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an