Ce solutie sa alegi daca achiti o parte din credit in avans
Data publicarii: 06-04-2010 | Finante-BanciIn cazul rambursarii anticipate partiale a unui credit, clientii pot opta fie pentru mentinerea duratei imprumutului si diminuarea ratei lunare, fie pentru pastrarea ratei la acelasi nivel, concomitent cu scurtarea perioadei de rambursare. In ambele cazuri, prin rambursarea in avans, clientul isi reduce suma datorata bancii atat sub forma de capital, cat si sub forma de dobanda.
Reducerea sumei totale reprezentate de dobanda este mai semnificativa in cazul in care se opteaza pentru mentinerea ratei lunare, relateaza revista "Capital".
Sa luam spre exemplu un credit ipotecar de 30.000 de euro, contractat pe o perioada de 25 de ani la UniCredit, pentru care rata lunara este de 213 euro. Dupa doi ani, au mai ramas de platit 29.104 euro, iar clientul doreste sa ramburseze anticipat suma de 10.000 de euro.
Daca se alege varianta de rambursare cu mentinerea perioadei de creditare, clientul va plati, dupa rambursarea in avans, o rata lunara de 140 de euro, adica mai putin decat inainte cu 35%. Se poate opta si pentru reducerea perioadei de creditare si mentinerea ratei lunare, caz in care contractul cu banca se reduce de la 23 de ani la 12 ani si 8 luni.
In primul caz, dobanda cumulata pe care o are de platit clientul din momentul rambursarii pana la finalul contractului este de 19.513 euro, iar in al doilea doar 8.105 euro.
Integral in Evenimentul Zilei
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an