Topul domeniilor unde ai putea sa te mai angajezi in toamna
Data publicarii: 08-06-2010 | HR/Cariere
Doi din zece patroni estimeaza ca din toamna vor relua angajarile de personal, potrivit unui studiu realizat de Manpower. Sansele cele mai mari de angajare le au cei care lucreaza in agricultura, silvicultura si pescuit.
La polul opus se afla firmele din domenii precum energia electrica, gaze si apa ai caror patroni considera ca reluarea angajarilor va mai intarzia. "Previziunea neta de angajare ( diferenta dintre procentajul de angajatori care anticipeaza o crestere a angajarilor si cei care prevad o scadere -n.red.) pentru Romania cu o valoare prudenta de +2% indica o crestere moderata in activitatea de angajare pentru trimestrul urmator, datele aratand ca 21% dintre angajatori se asteapta sa creasca volumul angajarilor, in timp ce 19% anticipeaza o scadere a activitatii de angajare", se arata intr-un studiu realizat de Manpower.
Analiza mai mentioneaza ca sase din zece patroni previzioneaza o mentinere a numarului actual de angajati. Reprezentantii oamenilor de afaceri spun ca firmele care lucreaza direct sau indirect pentru export, precum si cele care au reusit sa acceseze fonduri europene ar putea faca angajari in urmatoarea perioada.
"Tocmai am trimis in somaj tehnic, de la o firma din domeniul plastic, 80 de oameni din totalul de 180 de angajati. Reluarea angajarilor este legata de activitatea de export. Firmele care au legatura directa sau indirecta cu activitatea de export, dar si companiile care acceseaza fonduri europene ar putea sa mai angajeze personal, in urmatoarea perioada.
Si retelele de magazine de tip hard discount ar mai putea face angajari", a declarat pentru Gandul Florin Pogonaru, presedintele Asociatiei Oamenilor de Afaceri din Romania (AOAR).
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private