Banca mica da dobanda buna: topul randamentelor la depozite
Data publicarii: 21-06-2010 | Finante-BanciChiar daca mai multe banci mari care au nevoie de lichidate au crescut in ultimul timp ratele de dobanda, ofertele bancilor mici sunt cele mai in masura sa atraga economiile populatiei. Money.ro va prezinta cele mai atractive dobanzi la depozite.
Depozite in lei - termen 12 luni
Cea mai mare dobanda pentru un depozit in la 12 luni este platita de ATE Bank prin intermediul produsului Ziua Ta. Depozitul, bonificat cu o dobanda anuala fixa de 8% poate fi constituit doar pe o perioada de 12 luni, cu sume cuprinse intre100 si 200.000 de lei. In plus, in ziua de nastere a titularului, banca ofera un bonus ce consta intr-o suma egala cu dobanda acumulata la aceea vreme, ce va fi livrata in contul curent al acestuia.
O parte din beneficiile acestui depozit se sterg in cazul in care clientul isi retrage banii inainte de termen. Astfel, daca lichidarea are loc inaintea zilei de nastere a titularului, rata dobanzii acordate este egala cu jumatate din rata dobanzii anuale valabila la data constituirii depozitului Ziua Ta. Lichidarea depozitului in ziua de nastere pastreaza dobanda de la momentul constituirii acestuia, in timp ce lichidarea dupa aceasta data, dar inainte de scadenta, face ca rata dobanzii sa fie egala cu cea a ratei disponibilitatilor la vederea valabila la momentul constituirii depozitului Ziua Ta.
Pentru prelungirea depozitului dupa cele 12 luni se acorda o bonificatie la dobanda de 0,25 puncte procentuale.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private