Pretul graului explodeaza pe pietele externe. Cat vor castiga fermierii romani?
Data publicarii: 04-08-2010 | EconomieDin cauza secetei din Rusia, graul s-a scumpit cu 60% la bursele straine. Producatorii autohtoni asteapta sa incaseze aproape un miliard de euro.
Cresterea preturilor la circa 200 de euro/tona de grau pe pietele internationale din cauza secetei devastatoare din Rusia, Ucraina si Kazahstan, dar mai ales recolta relativ buna de anul acesta ar putea ridica veniturile agricultorilor care au mizat pe productia de grau la cel mai mare nivel din ultimii cinci ani.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri