Paguba de la Credit Europe Bank Brasov a depasit 2 mil. euro
Data publicarii: 19-08-2010 | Finante-BanciNumarul clientilor sucursalei din Brasov a Credit Europe Bank care au reclamat disparitia banilor din conturi a ajuns la 57, iar paguba totala a depasit deja doua milioane de euro, potrivit Comisariatului Judetean pentru Protectia Consumatorilor (CJPC) Brasov. "Toate reclamatiile depuse pana in prezent au fost verificate cu acte si s-au dovedit adevarate.
Din spusele celor de la banca, pana marti seara a fost restituita pagubitilor o suma totala de 450.000 de euro, cea mai mare suma returnata fiind de 220.000 de euro", a declarat comisarul sef adjunct al CJPC Brasov, Ionel Spataru. Acesta a adaugat ca pana ieri au fost aplicate bancii trei amenzi de cate 50.000 de lei, pentru "practici comerciale incorecte si pentru lipsa de diligenta profesionala in raport cu consumatorii".
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private