Angajari la BNR

Data publicarii: 04-09-2006
Banca Nationala a Romaniei organizeaza concurs pentru ocuparea a 2 posturi de referent de specialitate, cu contract de munca pe perioada nedeterminata, la Serviciul Reglementare Contabila si Valutara, potrivit unui anunt publicat pe site-ul oficial al Bancii Nationale. Concursul se va desfasura in perioada 09 - 17 octombrie 2006, iar inscrierile se fac la Serviciul Managementul Resurselor Umane pana la data de 4 octombrie 2006, intre orele 11.00 - 13.00, se mai precizeaza in anuntul de recrutare.

Conditii de inscriere la concurs:

•studii superioare economice in domeniul contabilitatii, de lunga durata, cu media de absolvire a anilor de studii de minim 8,50 si, dupa caz, media examenului de licenta de minim 8,50; pot fi acceptati la inscrierea la concurs si candidatii a caror medie de absolvire si/sau a examenului de licenta, dupa caz, este mai mica de 8,50, dar nu mai putin de 8,00, cu aprobarea expresa a conducerii Directiei Reglementare si Autorizare, in conditiile in care profilul candidatului corespunde cerintelor postului, iar celelalte conditii stabilite pentru inscriere sunt indeplinite;
•cunostinte de operare in domeniul informatic (editare texte, machete, tabele, utilizare Internet etc.);
•cunoasterea limbii engleze;
•abilitati de analiza, sinteza si redactare;
•disponibilitate pentru lucrul in echipa, spirit de initiativa;
•constituie un avantaj experienta relevanta in domeniul contabilitatii/auditului financiar/expertizei contabile;
•constituie un avantaj specializarile postuniversitare in domeniul contabilitatii, inclusiv cele privind aplicarea Standardelor Internationale de Raportare Financiara (IFRS);;
•sa nu aiba angajati in banca sotul/sotia, parinti, copii, frati/surori, alte rude sau afini pana la gradul II inclusiv;
•sa nu aiba desfaceri ale contractului de munca din motive imputabile salariatului, in ultimii 5 ani de activitate;
•stare de sanatate corespunzatoare desfasurarii activitatii.

Principalele responsabilitati ale posturilor:

•Participarea la elaborarea proiectelor de reglementari contabile in domeniul contabil specific serviciului;
•Analizarea stadiului alinierii reglementarilor din domeniul contabil al serviciului la directivele comunitare si/sau la standardele bancare aplicabile pe plan international;
•Rezolvarea corespondentei repartizate, pe baza analizarii reglementarilor si consultarii documentatiei existente in domeniu, elaborand proiectele de raspuns si formularea punctelor de vedere cu privire la proiectele de acte normative, emise de alte directii din cadrul Bancii Nationale a Romaniei si de alte institutii publice, incidente domeniului contabil specific serviciului;
•Participarea in cadrul grupurilor de lucru organizate la nivelul Consiliului Contabilitatii si Raportarilor Financiare sau al Comisiei mixte pe probleme contabile ale institutiilor de credit.

Inscrierile se fac la Serviciul Managementul Resurselor Umane pana la data de 4 octombrie 2006, intre orele 1100 - 1300.

La inscriere candidatii vor prezenta urmatoarele documente:

•curriculum vitae;
•diploma de studii si foaie matricola (original si copie);
•cartea de munca (original sau copie);
•buletin (carte) de identitate (original si copie);
•adeverinta medicala eliberata de medicul de familie, care sa ateste starea de sanatate corespunzatoare postului scos la concurs.

Concursul se va desfasura in perioada 09 - 17 octombrie 2006, astfel:

1.Test profesional - proba scrisa - proba eliminatorie;
2.Verificarea cunostintelor de limba engleza - proba scrisa - proba eliminatorie;
3.Verificarea cunostintelor in domeniul informatic - proba eliminatorie;
4.Interviu socio-profesional, cu candidatii declarati admisi la probele anterioare - proba eliminatorie;
5.Test psihologic, pentru candidatii declarati admisi la probele de concurs anterioare, care se va sustine la o data stabilita ulterior - proba eliminatorie.

Nota: Toate probele de concurs au caracter eliminatoriu.

Relatii suplimentare pot fi obtinute la tel. 021/313.04.10 int. 2523, 2512 sau la Sediul Bancii Nationale a Romaniei din Bucuresti, Str. Doamnei nr. 8, sector 3.

Redactia BankNews.ro