Bursa de la Bucuresti a deschis sedinta de vineri pe rosu
Data publicarii: 03-09-2010 | BursaIndicii Bursei de Valori Bucuresti (BVB) au deschis sedinta de tranzactionare de vineri pe rosu, cu pierderi cuprinse intre 0,30% si 0,59%, cele mai afectate fiind cele mai lichide zece titluri.
Rulajul actiunilor listate la BVB era de doar 857.493 lei in jurul orei 11.00. Cea mai mare lichiditate a fost atrasa de titlurile SIF Oltenia (SIF5), de 241.155 lei, iar cotatia lor a urcat cu 0,74%, pana la 1,37 lei/actiune.
Indicele BET, care arata evolutia celor mai lichide zece titluri listate la BVB, a pierdut 0,59%, pana la 5.077,19 puncte, iar indicele compozit BET-C a scazut cu 0,48%, pana la 2.968,19 puncte.
Indicele BET-FI, al celor cinci societati de investitii financiare (SIF), a pierdut 0,30%, pana la 22.153,14 puncte, in timp ce indicele ROTX, jucat la Bursa din Viena, a scazut cu 0,51%, ajungand la 10.314,34 puncte.
Indicele BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a pierdut 0,49%, pana la 462,93 puncte, iar indicele BET-NG, care reflecta evolutia a zece titluri din sectorul energetic de la Bursa, a inregistrat o scadere de 0,56% pana la 735,58 puncte.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private
- PLG Group preia 100% din Bilete.ro, Entertix.ro și Myticket.ro
- FintechOS l-a cooptat pe Sorin Mirea, un manager cu 20 de ani în industria bancară, pentru a accelera creșterea companiei în Europa Centrală și de Est
- Sondaj Cargus: 63% dintre romani aleg magazine online locale, indiferent de generatie, pentru livrarea mai rapida si returul mai facil
- Opinie Deloitte: Frana brusca pe cheltuielile publice – cu ce conditii vine „pasuirea” de la Comisia Europeana?
- EY Romania: 58% dintre investitori preconizează că atractivitatea României se va ameliora în următorii trei ani
- Studiu Deloitte: 2/3 dintre angajatorii din Romania considera foarte important echilibrul dintre agilitatea necesara dezvoltarii afacerii si stabilitatea de care au nevoie angajatii
- Studiu Deloitte: cantitatea de materii reciclate intrate in economiile lumii creste usor, dar indicele global de circularitate scade, pe fondul consumului galopant de resurse si materii prime virgine
- DAN AIR a efectuat primul zbor comercial pe ruta București - Damasc
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări