Ce se va intampla cu creditarea anul acesta?
Data publicarii: 18-01-2011 | Finante-Banci
Guy Poupet: Nivelul creditelor neperformante ar trebui sa atinga punctul maxim in acest an
Dragos Cabat: Din martie, odata cu inflatia vor scadea si dobanzile din piata si astfel se poate relansa si creditarea
Bidian: Cred ca 2011 va fi anul in care creditarea va intra in normalitate
Creditele neperformante nu vor mai apasa si in 2011 asa tare asupra planurilor si profiturilor bancilor. Potrivit bancherilor, acestea vor atinge punctul maxim in luna martie-aprilie a acestui an, iar atunci va avea loc o serie de efecte in lant care in final va ajuta atat companiile cat si populatia. Astfel, inflatia va incepe sa scada, dobanda-cheie se va reduce care va trage in jos si dobanzile din piata, iar toate acestea ar putea duce la o dezghetare a creditarii.
''Nivelul creditelor neperformante ar trebui sa atinga punctul lui de maxim in acest an, insa diminuarea costului riscului va fi lenta, doar pe masura ce economia va reporni. Nu ma astept la o scadere puternica a costului riscului in primul semestru al anului, poate doar putin cate putin. Din motivul limitarii comisionului de rambursare anticipata si chiar al eliminarii acestuia - in cazul dobanzilor indexabile -, anticipam ca volumul refinantarilor va creste in urmatoarea perioada. Estimam insa ca aceasta crestere va ramane in limite rezonabile'', a declarat pentru Curierul National Guy Poupet, presedinte - director general al BRD - Groupe Societe Generale.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private