Omul care a castigat aproape 10.000 de dolari pe minut in 2010
Data publicarii: 31-01-2011 | LifestyleJohn Paulson, unul dintre cei mai importanti manageri de pe Wall Street, supranumit si "sultanul subprime", a castigat in 2010 peste 5 miliarde de dolari ca urmare a investitiilor pe piata materiilor prime, a investitiilor in actiunile bancilor si in obligatiuni guvernamentale.
John Paulson, care detine compania Paulson&Co, s-a imbogatit in anul 2007 pariind impotriva pietei subprime. Subprime sunt creditele imobiliare cu risc ri-dicat care au stat la baza izbucnirii, in 2007, a crizei imobiliare in SUA. Acesta a realizat atunci cel mai mare profit din istoria tranzactiilor financiare, castigand 15 miliarde de dolari. 3,7 miliarde de dolari au intrat in buzunarele sale.
Anul trecut acesta a investit in piata materiilor prime, in companii de pe pietele emergente si in obligatiuni guvernamentale. Suma castigata de acesta in 2010 este de cinci miliarde de dolari, adica aproximativ 10.000 de dolari pe minut.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private