Rata anuala a inflatiei s-a accentuat in februarie la 7,60%
Data publicarii: 10-03-2011 | EconomieRata anuala a inflatiei a ajuns in februarie la 7,60%, pe fondul scumpirii produselor alimentare cu 8,83%, a celor nealimentare cu 7,27% si a cresterii tarifelor la servicii cu 5,96%, arata datele publicate joi de Institutul National de Statistica (INS).
Fata de luna precedenta, preturile de consum au crescut in februarie cu 0,77%, in conditiile in care marfurile alimentare s-au scumpit cu 1,76%, cele nealimentare cu 0,27%, in timp ce tarifele la servicii au crescut cu 0,03%, potrivit Statisticii.
Membrii Asociatiei Analistilor Financiar - Bancari din Romania (AAFBR) estimasera, in medie, o rata anuala a inflatiei in februarie de 7,3% si o rata lunara de 0,5%.
In ianuarie, rata anuala a inflatiei se temperase la 6,99%, in conditiile in care rata lunara a inflatiei a fost tot de 0,77%.
La alimente, cele mai mari cresteri de preturi au fost inregistrate in cea de-a doua luna din 2011 la cartofi (10,34%) si alte legume si conserve de legume (7,98%). La produsele nealimentare, cele mai ample scumpiri au fost la tutun si tigari (1,44%), in timp ce la servicii, cele de apa, canal, salubritate s-au scumpit cu 0,57%.
In schimb, scaderi de preturi s-au remarcat la oua, care s-au ieftinit in februarie cu 2,21%, la autoturisme si piese de schimb (-0,12%) sau la transportul aerian (-0,39%).
Pentru 2011, BNR are o tinta de inflatie de 3% (plus sau minus un punct procentual) si a stabilit o prognoza de 3,4%.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Virgil Șoncutean primește al patrulea mandat la conducerea Allianz-Țiriac Asigurări
- EY Romania: Tehnologia cloud reprezinta cea mai avansata si raspandita solutie emergenta in companiile din Romania
- OLX Group anunta vanzarea companiei KIWI Finance catre Partners Financial Services
- Schneider Electric o numește pe Esther Finidori în funcția de Chief Sustainability Officer
- 3 din 5 tineri nu au cumpărat până acum o asigurare 100% digitală. Generația Z vrea procese digitale rapide și produse simple, la costuri mici, pentru a cumpăra online
- Copiii intră în vacanță, hackerii nu - Sfaturi ARB pentru siguranța online în familie
- Studiu EY: Trei din patru departamente juridice își perfecționează strategiile de tehnologie și date, dar numai 25% prioritizează GenAI
- Alegerile prezidențiale aduc calm pe piețele financiare: leul rămâne stabil, investitorii mizează pe continuitate
- Studiu EY: Consumatorii caută forme de divertisment locale și live în contextul incertitudinii globale, însă tehnologia rămâne un element esențial
- Schneider Electric furnizeaza solutii de smart metering, mentenanta si cloud hosting pentru CTP
- Leul se apreciază puternic după alegerile prezidențiale: Euro coboară la 5,03 lei, dolarul sub 4,47 lei
- eJobs: 63,6% dintre angajați traversează, în prezent, o perioadă dificilă din punct de vedere emoțional
- Holcim România, investiție de peste 5 mil. euro într-o linie de producție nisip de calcar în Turda
- Novotel își consolidează prezența în România printr - un nou hotel la Timișoara
- Floreasca Park atrage un nou chiriaș: Leroy Merlin a contractat aproximativ 4.000 metri pătrați în clădire, una dintre cele mai mari tranzacții de închiriere din acest an