Bursa de la Bucuresti a inchis sedinta de marti pe verde
Data publicarii: 23-03-2011 | BursaIndicii Bursei de Valori Bucuresti (BVB) au inchis pe verde sedinta de tranzactionare de marti, cu cresteri cuprinse intre 0,23% si 2,13%, cea mai buna evolutie avand-o indicele BET-FI, al celor cinci societati de investitii financiare.
Rulajul actiunilor listate la BVB era de 37,23 milioane lei (8,98 milioane euro) la finalul sedintei. Cea mai mare lichiditate a fost atrasa de titlurile Fondul Proprietatea (FP), de 7,93 milioane lei, cotatia lor urcand cu 0,16%, la 0,6120 lei/actiune.
Indicele BET, care arata evolutia celor mai lichide zece titluri listate la BVB, a crescut cu 0,43%, pana la 5.845,59 puncte, iar indicele compozit BET-C a castigat 0,78%, ajungand la 3.468,60 puncte.
Indicele BET-FI, al celor cinci societati de investitii financiare (SIF), inregistra o crestere de 2,13%, pana la 25.700,78 puncte, in vreme ce indicele ROTX, jucat la Bursa din Viena, a urcat cu 0,23%, la 11.995,36 puncte.
Indicele BET-XT, al celor mai lichide 25 de titluri, a castigat 1,11%, pana la 542,21 puncte, iar indicele BET-NG, care reflecta evolutia a zece titluri din sectorul energetic de la Bursa, a urcat cu 0,87%, la 810,76 puncte.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private
- PLG Group preia 100% din Bilete.ro, Entertix.ro și Myticket.ro
- FintechOS l-a cooptat pe Sorin Mirea, un manager cu 20 de ani în industria bancară, pentru a accelera creșterea companiei în Europa Centrală și de Est
- Sondaj Cargus: 63% dintre romani aleg magazine online locale, indiferent de generatie, pentru livrarea mai rapida si returul mai facil