Atentie! Se inmultesc tepele date de asiguratorii auto!
Data publicarii: 28-03-2011 | Finante-BanciCu polita RCA intr-o mina si o plangere in cealalta, zeci de soferi le-au cerut ajutorul politistilor din Bucuresti. Sustin c-au avut ghinionul sa fie loviti in trafic, dar compania de asigurari Carpatica, unde cei vinovati aveau asigurare le-ar fi transmis ca accidentul nu a avut loc. Uluiti de-un asemenea raspuns, oamenii vor sa-si caute dreptatea pana-n panzele albe.
In acesta situatie se afla mai multi soferi care au fost prinsi intr-un carambol.
Trei masini s-au lovit in lant. Un sofer nu a franat la timp si a oprit intr-un autoturism care la rindul lui a intrat in cel din fata.
Politia a facut o cercetare la fata locului iar nevinovatii au primit asigurarea obligatorie a celui care i-a lasat pietoni. Cand sa isi primeasca banii pe reparatii de la compania de asigurari Carpatica li s-a comunicat ca cererea a fost respinsa.
Raspunsul din partea companiei de asigurare a fost ca: " nu corespund avariile, ca accidentul nu s-a petrecut asa"
Acelasi raspuns l-a primit si alt sofer implicat in alt accident.
Omul conducea masina pe un drum cu prioriate cand, de pe o strada laterala a iesit o soferita care nu a respectat indicatorul cedeaza trecerea. In ciuda evidentelor compania de asigurari nu a vrut sa o despagubeasca. Explicatia data de compania de asigurare: acel accident nu s-a intamplat. Masina a fost vandalizata de proprietar. A fost lovita cu un obiect contondent.
Suparata ca a fost facuta minicinoasa victima a depus plangere la politie. In aceeasi situatie sunt cel putin 200 de soferi care vor sa deschida si un proces civil.
Intr-un comunicat de presa, firma de asigurari precizeaza ca toate accidentele prezentate sunt de fapt tentative de frauda.
" Acestea se intampla datorita unor persoane care nu urmaresc decat insusirea unor despagubiri necuvenite prin inscenarea de accidente sau schimbarea culpei intr un eveniment eveniment rutier" , se arata in comunicat.
Politistii au inceput cercetarile fata de asigurator pentru inselaciune.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Deloitte Romania a asistat ROCA Investments in preluarea pachetului de 20% din actiunile Grupului Adrem
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România