Topul investitiilor in energia curata. China domina lumea
Data publicarii: 31-03-2011 | MediuInvestitiile in energia alternativa au atins, in 2010, 243 de miliarde de dolari. Afla pe e-nergia.ro spre ce tari s-au dus banii.
In mai putin de un deceniu, energia alternativa a ajuns dintr-o industrie de nisa o sursa semnificativa de comert, investitii, productie si locuri de munca spun analistii organizatiei non-profit Pew Charitable Trust, in raportul "Who's winning the Clean Energy Race?"."Sectorul energiei curate este unul dintre cele mai dinamice din lume, cu o crestere de 630% din 2004 pana acum. In 2010, la nivel global, finantarile si investitiile in acest domeniu au crescut cu 30% pana la nivelul record de 243 de miliarde de dolari" spune Phylllis Cuttino, director in cadrul Pew Clean Energy Program.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri