Refinantarea creditelor in franci elvetieni, solutie doar pentru unii
Data publicarii: 06-04-2011 | Finante-Banci
Multi clienti cu imprumuturi in franci elvetieni au platit cumulat mai putin decat daca ar fi optat pentru un credit in euro, dar pentru unii efortul a devenit mai mare din 2010. Deprecierea accentuata din ultimele 12 luni a leului in raport cu francul elvetian (CHF) a starnit multa emotie si suferinta printre cei cu credite in moneda elvetiana.
Pe acest fond, o buna parte dintre cei imprumutati in franci elvetieni a inceput sa se gandeasca la solutia refinantarii cu un credit in euro. Astfel, unii au constatat ca au in continuare cea mai avantajoasa oferta din piata, altii au gasit solutii de refinantare prin care si-au redus rata lunara si cu 20%, iar multi au realizat ca sunt captivi in aceste credite, in special din cauza deprecierii garantiilor.
"In opinia mea, situatia creditelor in franci elvetieni trebuie analizata cu mai multa luciditate si mai putina emotie. De cele mai multe ori, analiza incepe si se opreste la calculul de apreciere a francului elvetian fara o radiografie si calcule pe toti indicatorii acestor credite, si anume: nivelul scazut al dobanzilor la care au fost accesate aceste credite in trecut, reducerea substantiala a indicelui Libor, sumele totale platite pana acum la aceste credite (in echivalent lei) fata de variantele similare la euro", ne-a declarat Anca Bidian, presedintele Kiwi Finance.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private