Preturile aurului si argintului au atins noi recorduri
Data publicarii: 26-04-2011 | Finante-BanciCotatiile aurului si argintului au atins noi recorduri, iar pretul petrolului a avansat pentru a patra zi, in timp ce dolarul SUA s-a depreciat, iar tranzactiile futures au urcat, pe fondul anuntului privind cresterea achizitiilor de noi locuinte in Statele Unite, relateaza Bloomberg.
Pretul argintului cu livrare imediata a urcat cu 4% la New York (ora 6:50 a.m.), dupa ce mai devreme crescuse cu 5,4%, atingand maximul istoric de 49,79 dolari uncia. Aurul a crescut pentru a noua zi, iar petrolul a avansat cu 0,4% la New York.
Indicele Standard & Poor's 500 a urcat cu 0,3%, iar indicele MSCI Asia Pacific a scazut cu 0,2%, in timp ce companii ca Posco si Acer au anuntat profituri mai mici decat cele estimate.
Moneda americana a coborat fata de 12 dintre cele mai importante 16 valute. Yenul s-a depreciat fata de euro cu 0,4%, ajungand la 119,74 yeni/euro.
Pretul aurului cu livrare imediata a crescut cu 0,8% pana la valoarea record de 1.518,32 dolari uncia.
Potrivit analistilor citati de BBC News, pretul aurului ar putea sa mai creasca, ajungand la 1600 de dolari uncia pana la sfarsitul anului.
Pretul aurului a crescut de sase ori in ultimii zece ani, metalul dublandu-si valoarea de la criza financiara mondiala din 2008.
Pretul argintului a fost chiar si mai volatil, inregistrand de cinci ori valoarea din 2008 si de 12 ori valoarea din ultimii 10 ani.
In timp ce Federal Reserve pompeaza sume fara precedent pe pietele financiare exista totusi temeri ca dolarul si-ar putea pierde statutul de instrument de refugiu pentru bancile centrale din lume, pe masura ce aurul devine o alternativa din ce in ce mai viabila, comenteaza BBC News.
NewsIn
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private