Care sunt cei mai bogati monarhi ai lumii?
Data publicarii: 03-05-2011 | Lifestyle
Pe 29 aprilie, Kate Middleton a devenit, in mod oficial, membra a uneia din cele mai bogate familii regale din lume. Totusi, familia regala britanica nu este prima in acest top, chiar daca este, poate, cea mai cunoscuta.
Iata topul celor mai bogati monarhi din lume, potrivit Investopedia:
Regele Bhumibol al Thailandei
Regele Bhumibol detine cel putin doua recorduri: este monarhul cu cea mai lunga perioada la conducere, dintre cei aflati inca in viata, dar si cel mai bogat.
Averea sa este estimata la aproximativ 30 de miliarde de dolari, in mare parte obtinuta din investitii in afaceri locale, cum ar fi Siam Cement sau Siam Commercial Bank. Desi regele Bhumibol are putine puteri atribuite de Constitutie, a intervenit de multe ori in politica thailandeza, pentru a rezolva diverse crize, iar starea sa precara de sanatate a condus, de mai multe ori, la vanzari spectaculoase pe bursa de valori locala.
Sultanul din Brunei, Hassanal Bolkiah
Deloc surprinzator, o mare parte din cei mai bogati monarhi si-au strans averea din afacerile cu petrol si alte resurse naturale. Sultanul Bruneiului este unul din acestia, avand o avere estimata la 20 de miliarde de dolari. In ciuda faptului ca rezervele de petrol la nivel mondial sunt in scadere, Hassanal Bolkiah nu a dat semne de a incerca sa dezvolte tara pe o alta directie, cel putin deocamdata.
Regele Abdullah Bin Abdul-Aziz al Arabiei Saudite
Averea familiei sale este estimata la aproximativ 15 miliarde de dolari, iar compania petroliera ce detine monopolul, Aramco, investeste sume imense si in afaceri din alte state, chiar daca analistii spun ca se afla intr-o situatie precara.
Seicul Khalifa bin Zayed al Nahyan din Abu Dhabi
Cu aproximativ 10 la suta din rezervele de petrol ale lumii sub pamantul propriului emirat, seicul nu isi face prea multe griji. Averea sa este estimata la aproximativ 15 miliarde de dolari.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri