Aveti credit in euro - Pregatiti-va sa platiti o rata mai mare
Data publicarii: 02-06-2011 | Finante-Banci
Luna aceasta majoritatea bancilor fac resetarea periodica a dobanzilor la creditele cu costul legat de indicatorul Euribor, care s-a dublat in ultimul an.
Nivelul Euribor la trei luni (indicatorul de care sunt legate dobanzile la majoritatea creditelor in euro acordate de bancile locale) a crescut cu 0,3 puncte procentuale din martie pana in prezent, la 1,43% pe an, ajungand astfel sa fie dublu fata de aceeasi perioada a anului trecut.
Aceasta inseamna ca rata la un credit ipotecar de 50.000 de euro, acordat pe 25 ani la o dobanda efectiva de 8,5% pe an, va creste la sfarsitul lunii cu 10 euro (40 de lei), pana la 390 de euro.
Vestile rele nu se opresc, analistii estimand ca dobanda-cheie la euro va urca la 2% la sfar-situl anului, ceea ce ar putea antrena cres-te-rea Euribor peste pragul de 2,25% pe an. Un nivel al Euribor de 2,25% pe an in decembrie ar insemna inca 30 de euro in plus la rata lunara, scrieZiarul Financiar
Banca Centrala Europeana (BCE) a majorat dobanda-cheie cu un sfert de punct procentual in aprilie, pana la 1,25% pe an, ceea ce a antrenat o accelerare a scumpirii finantarii in euro pe piata interbancara dupa ce indicatorul Euribor s-a mentinut la un minim record pe parcursul anilor 2009 si 2010.
Majoritatea bancilor isi vor actualiza dobanzile variabile la sfarsitul acestei luni, dar o parte din clienti au resimtit deja scumpirea finantarii in euro. De exemplu, Banca Romaneasca a resetat dobanzile in luna mai si a majorat cu 0,3 puncte procentuale costul imprumuturilor de consum cu ipoteca in euro, pana la 8,2% pe an, in conditiile in care marja de castig a bancii a ramas neschimbata, la 6,75% pe an.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private