Ultima sansa ca sa luam fonduri UE pe agricultura
Data publicarii: 06-06-2011 | Economie
Fermierii romani mai au la dispozitie cinci zile pentru depunerea cererilor de sprijin pe suprafata aferente anului 2011, cu penalizari de 1% pentru fiecare zi lucratoare, informeaza Agentia de Plati si Interventie pentru Agricultura (APIA),
Termenul limita pentru depunerea cererilor de sprijin pe suprafata pe 2011, cu penalizari de 1% pentru fiecare zi lucratoare, este 10 iunie 2011. Dupa data de 11 iunie a.c., cererea de sprijin nu mai este admisa la calcul.
Campania de sprijin financiar pe suprafata din 2011 s-a desfasurat in intervalul 1 martie - 16 mai 2011, fara penalizari. Dupa data de 17 mai cererea de plata putea fi depusa pana la data de 10 iunie 2011, inclusiv, dar cu penalizari de 1% pentru fiecare zi lucratoare de intarziere.
Potrivit APIA, pana la data de 2 iunie 2011 au fost depuse, in cadrul Campaniei de primire a cererilor de sprijin pe suprafata SAPS 2011, un numar de 1.080.001 cereri de plata, pentru o suprafata de 9,7 milioane hectare.
Din totalul cererilor 98,5% au fost depuse utilizand aplicatia electronica IPA Online, pentru 99% din suprafata solicitata la plata sprijinului financiar pe suprafata.
In acest an, fermierii romani vor primi din fonduri europene 102 de euro/ha, comparativ cu 80,36 euro/ha in 2010, iar din bugetul national cel mult 77 de euro pe hectar, desi suma nu a fost inca aprobata.
Sprijinul financiar pe suprafata este finantat din Fondul European de Garantare Agricola (FEGA), din Fondul European Agricol pentru Dezvoltare Rurala (FEADR) si de la bugetul de stat, prin bugetul Ministerului Agriculturii si Dezvoltarii Rurale (MADR).
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri