Un sfert din marii imprumutati la banci au restante
Data publicarii: 07-06-2011 | Finante-Banci
Peste 235.000 de persoane fizice si juridice din Romania inregistrau la finele lunii aprilie restante la bancile comerciale si institutiile financiare nebancare de la care au contractat credite mai mari de 20.000 de lei, arata datele publicate de Banca Nationala a Romaniei.
Numarul acestora este mai mare cu 20.000 fata de aprilie 2010 si reprezinta aproape un sfert dintre cei care au contractat un credit ce depaseste acest prag. Astfel, valoarea restantelor cumulate de acestia se ridica la echivalentul a 16,8 miliarde de lei (4,08 miliarde de euro), mai mare cu aproape 60% fata de aprilie 2010 si acopera 7,2% din valoarea sumelor contractate. Numarul companiilor debitoare cu probleme a crescut constant in ultimul an.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri