La ce prima de vacanta sa te astepti anul acesta
Data publicarii: 09-06-2011 | HR/Cariere
Multi dintre angajatii romani sunt multumiti ca au un serviciu si nu-si mai pun problema unor bonusuri de vacanta. Norocosii din multinationale, insa, vor primi in medie anul acesta o prima de vacanta de 2.000 de lei, potrivit celui mai recent studiu salarial Mercer, realizat pe piata romaneasca de Consulteam.
Potrivit studiului, doar 25% dintre companii si-au bugetat prime de vacanta pentru 2011, in conditiile in care majoritatea bonusurilor din sistemul privat sunt concentrate pe criterii de performanta si mai putin pe cele garantate prin contracte.
In general, politicile de acordare a acestor prime de vacanta presupun o suma fixa, pe langa salariu, a carei valoare depinde de nivelul postului. Foarte rar si doar pentru a recompensa rezultate deosebite, marile companii acorda excursii exotice unor angajati cu rezultate extraordinare, in locatii precum Mauritius sau Mexic.
"Datorita regimului fiscal din Romania, angajatorii nu pot fi foarte inventivi in ceea ce priveste pachetele de beneficii legate de vacante. In Anglia de exemplu, angajatii pot sa isi "vanda" unul altuia zilele de concediu neutilizate, iar in Italia este o practica sa fie platite taberele copiilor angajatilor, cu sume de aproximativ 900 de euro pe an", a declarat pentru REALITATEA.NET Oana Datki, country manager al Consulteam.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri