Insula Mare a Brailei doreste sa isi asigure independenta energetica
Data publicarii: 15-06-2011 | Mediu
Insula Mare a Brailei (IMB), considerata cea mai mare exploatatie agricola din Europa, cu o suprafata de peste 55.000 hectare de teren arabil, doreste sa isi asigure independenta energetica, motiv pentru care anul acesta va demara un program de utilizare a biomasei.
'Ne pregatim anul acesta sa demaram programul de utilizare a biomasei, in sensul ca toate paiele, respectiv 100.000 de tone, vor fi arse, rezultatul fiind obtinerea a 300.000 tone de biomasa. Arderea se va face intr-o centrala termica de producere a energiei, respectiv 15-17 megavati pe ora', a declarat, pentru AGERPRES, directorul general al SC TCE 3 Brazi, arendasul IMB, Lucian Buzdugan.
Directorul SC TCE 3 Brazi a mai spus ca, odata cu demararea programului energetic, se va crea o rezerva de energie, care va fi utilizata pentru a porni un alt program, cel de plantare de lucerna.
'Vom demara programul de lucerna, pentru ca, practic, cu soia imi pierd speranta, pana cand UE va intelege ca trebuie sa cultivam soia modificata genetic. In soia investim cel mai mult, 250 de euro pe hectar numai in pesticide, fata de 20 de euro cat ar fi trebuit sa investim', a mai spus Lucian Buzdugan.
SC TCE 3 Brazi a sarbatorit, pe 8 iunie 2011, zece ani de cand a luat in arenda terenul arabil din Insula Mare a Brailei, investitie care s-a dovedit a fi un succes, dupa cum a declarat, cu aceasta ocazie, arendasul IMB, omul de afaceri Culita Tarata.
Societatea are in exploatare 70.000 ha teren agricol, din care 55.682 ha teren arabil, in baza unui contract de arenda incheiat pe 20 de ani cu Agentia Domeniilor Statului, care a incasat in acesti zece ani 44 milioane de euro.
SC TCE 3 Brazi a investit in acesti zece ani 103 milioane de euro in utilaje si echipamente pe parte de mecanizare, totul fiind modernizat, automatizat si monitorizat in IMB in momentul de fata, si 32 milioane de euro in sisteme de irigat.
Pe cele 55.682 ha, compania a cultivat in 2011: grau - 20.246 ha, rapita - 10.268 ha, porumb - 10.017 ha, soia - 7.011 ha, floarea soarelui - 4.880 ha, orz - 3.085 ha, altele - 175 ha, iar productia prognozata este de 323.700 to/ha.
Ca planuri de viitor, SC TCE 3 Brazi urmareste sa se doteze la nivelul marilor exploatatii mondiale, sa fie competitiva in piata europeana, sa creasca gradul de integrare a productiei agricole, sa isi asigure independenta energetica si sa isi extinda spatiile de depozitere.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri