Francul elvetian, un cosmar pentru cei care au luat credite
Data publicarii: 20-06-2011 | Finante-Banci
Leul, moneda nationala, a pierdut saptamana trecuta 1,7% fata de euro din cauza inrautatirii situatiei din Grecia, care i-a determinat pe multi investitori si speculatori sa cumpere euro pentru a se proteja de turbulente.
Euro a ajuns la 4,2291 lei la cursul BNR de vineri, pe o piata extrem de stresata de ceea ce se intampla in Grecia, care afecteaza intreaga Europa, deci si Romania.
Dincolo de cursul leu/euro cel mai semnificativ eveniment a fost faptul ca francul elvetian a atins fata de leu cel mai ridicat nivel din istorie, 3,5099 lei, ceea ce ii face pe detinatorii de credite in franci elvetieni sa "isi smulga parul din cap". Numai saptamana trecuta francul elvetian a crescut cu aproape 3%. De la inceputul lui 2008, francul elvetian, care la vremea respectiva parea moneda ideala in care sa iei credit, a crescut cu 60%.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri