Case cu cel putin 25% mai ieftine. De la executari silite
Data publicarii: 28-06-2011 | Imobiliare
Locuintele aflate in executare silita pot reprezenta o oportunitate pentru cei interesati, daca isi asuma riscul. Cei doi ani de recesiune severa au afectat puternic veniturile populatiei, care a inceput sa nu-si mai plateasca ratele lunare la credite. O vreme, bancile au incercat sa-i pasuiasca pe rau-platnici, insa dupa 2-3 restructurari si reesalonari ale creditelor, lucrurile devin clare.
Bancile sunt nevoite sa execute silit garantiile si, astfel, au luat in bilanturi mii de ipoteci. Unele dintre banci au scos ipotecile neperformante din bilanturi si le-au trecut pe vechicule financiare, altele le tin tot acolo. Insa, toata lumea incearca sa vanda, pe o piata imobiliara incremenita si mult sub nivelul celei din 2008. Asa ca singura sansa pentru banci de a scapa de povara este sa vanda mai ieftin.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- TBI Bank urmează să fie achiziționată de Advent International
- Revolut a publicat raportul anual pentru 2024
- Încurajați de performanța în creștere a pieței hoteliere din București, investitorii vor construi circa 1.000 de camere de hotel noi până în 2027
- BT: Finantare pentru Simtel pentru finalizarea unui parc fotovoltaic in Giurgiu
- UNSICAR: Checklist de siguranță în vacanța de Paște
- Studiu EY România: Românii prioritizează calitatea și reducerile pentru Sărbătorile de Paște 2025
- #DreptulLaBanking: Protejează-ți datele financiare de Paște
- Studiu EY: Listările publice globale în T1 2025: între provocări și incertitudini
- Divizia de Property Management a Colliers preia administrarea cladirii de birouri Victoria Center
- Piața centrelor de date din România este în etapa gain momentum
- Salt Bank aniversează un an de la lansare cu un nou record: peste 500.000 de clienți
- Studiu EY: Companiile se vor confrunta cu schimbări majore ale politicilor fiscale și comerciale la nivel global
- Skanska a semnat vanzarea cladirii de birouri Equilibrium 1 catre fondul de investitii Gordiusz Private Equity
- EY-Parthenon a asistat acționarii Forza Rossa și British Motors în vânzarea dealerilor auto Ferrari și Aston Martin în România
- Colliers: Oferta redusă și creșterea chiriilor îngreunează accesul la spații moderne de birouri