Ce venit vei avea la batranete daca nu ai pensie facultativa
Data publicarii: 28-06-2011 | Finante-Banci
Daca investesc doar in pensia de la stat si in cea privata obligatorie, romanii care au acum circa 30 de ani vor obtine la batranete un venit cat jumatate din ultimul salariu, spun specialistii.
Miza investitiilor in sistemul de pensii private este sa obtii la batranete un venit cat mai apropiat de ultimul salariu castigat. Numai ca, la peste trei ani de la lansarea sistemului, romanii s-au acomodat prea putin cu acest tip de plasament. S-au obisnuit cu ideea de pensie privata obligatorie (pilonul II), dar sistemul facultativ (pilonul III) le ramane inca strain, dupa cum arata cifrele, scrie EVZ.ro
Numarul contributiilor la pensii facultative reprezinta putin peste 4% din cele la pensii obligatorii, care au atins 5,3 milioane. Fara pensie facultativa, venitul la batranete va reprezenta, insa, doar jumatate din ultimul salariu, la o contributie de 30 de ani.
"Pensia de stat reprezinta aproximativ 40% din ultimul salariu. Pensiile obligatorii ar putea suplimenta venitul de la pensie cu circa 10-15% din ultimul salariu", a spus Cornelia Coman, presedintele ING Pensii, pentru EVZ.
Ultimele stiri pe BankNews.ro:
- Allianz-Țiriac a acoperit costuri de aproape 16 milioane de lei pentru riscurile petrecute în vacanțe și deplasări în afara țării în primele șase luni din 2025
- Meta Estate Trust: Alexandru Bonea, actualul CEO își va încheia mandatul la finalul lunii octombrie 2025, de comun acord cu Consiliul de Administrație
- UniCredit Bank devine Participant la sistemul de tranzacționare al Bursei de Valori București
- C&W Echinox: Companiile au contractat birouri pentru peste 7.000 de noi angajați în S1 2025
- Studiu Deloitte: tarifele vamale au efecte semnificative asupra companiilor multinațional
- Studiu EY: Modelele de business din retail trebuie să se adapteze pentru a stimula creșterea
- Revolut devine partener de titlu al viitoarei Audi F1 Team
- De anul viitor taxele locale din România vor crește semnificativ
- Prețurile de transfer sub control: Strategii esențiale pentru companii în fața presiunilor fiscale
- Colliers: Piata birourilor din Bucuresti a coborat la minimele ultimilor 4 ani, pe plan regional
- Studiu EY: Listările globale au dat dovadă de reziliență în primul semestru din 2025 în pofida volatilității pieței
- Libra finanțează cu 119 mil. lei proiectul rezidențial Scala Sopor din Cluj
- Revolut Business lansează în România conturile de economii pentru companii, cu dobândă de până la 4% pe an
- Pluriva investeşte 250.000 de euro într-un asistent virtual AI, dedicat companiilor din România
- Ciprian Pop preia conducerea Allianz-Țiriac Pensii Private